www.kontoranabayi.com

8 Nisan 2010 Perşembe

Parça Kontör dönemi bitiyor mu ?

Parça Kontör dönemi bitiyor mu ?
Türkiye`de 6 aylık geçiş döneminin ardından kontör dönemi sona erecek ve tepyeni bir dönem başlayacak..! Kontör yerine dakika dönemi..! Sabah gazetesinin yaptığı bir habere göre ; BTK Bilgi ve İletişim Teknolojileri grubunun haberleşme sektörüne yep yeni bir dönem getirecek bir çalışmayla “kontör” “tam kontör” ve “parça kontör” uygulamalarına son vermeye hazırlanıldığı belirtiliyor.

BTK’nın, bu konuda yaptığı çalışmanın öngörülen zaman dilimi içinde tamamlanması halinde operatörler, 6 aylık geçiş dönemin ardından abonelerine ’süre’ satışı yapacak.

BTK’dan üst düzey bir yetkili, dünyada Türkiye ve Suriye dışında hiçbir ülkede ‘kontör’ uygulamasının kalmadığını belirterek, “Türkiye’de, bu konuda yeni sisteme geçmek için çalışma yapıyor. Çalışmada, işin usul ve esasları belirlenecek. 6 aylık geçiş döneminin ardından operatörler, abonelerine örneğin 100 kontör satmak yerine 100 dakika satışı yapacak. Aboneler, kaç dakika konuşacaklarını net olarak bilecek” dedi. GSM operatörlerinin ön ödemeli hat sahibi abonelere, ‘ne zaman, kimle ve ne kadar süreyle’ görüşme yaptığını bildiren ayrıntılı fatura göndermediğini anımsatan aynı yetkili, “Kurum, bu konuda da çalışma yapıyor. Ön ödemeli hat sahibi aboneler de görüşmelerine ilişkin ayrıntıları görebilecek” diye konuştu. BTK daha önce de kontörlerin 20 saniyede sabitlenerek eşitlenmesi konusunda bir karar almıştı.

Ön ödemeli hat sahibi abonelerden bir bölümü BTK’ya, daha az sürede kontörlerinin bittiği şikâyetinde bulundu. Kurum, buna karşı ayrıntılı fatura uygulamasını başlatıyor.

Yetkililer, çalışma sonunda ‘kontör’ uygulamasına devam kararının çıkma olasılığı ile ilgili, “Uygulama, devam etsin de denebilir ama çok şikâyet alıyoruz. Aboneler ‘Şu kadar kontörüm olması gerekirdi, şu kadar kalmış’ diyor” dedi.

Parça kontör birbiri ardına aldığı ağır darbelerinin sonuncusunu çok kısa süre sonra alacak gibi görünüyor.

1 yorum: